Sunday, 21 January 1900 00:00

InduTech s.r.o.

Košice

Osobný archív najväčších projektov - Ing. Viktor KOLLÁR, konateľ, zodpovedný za technologické projekty

 

V Hutnom projekte Košice som nastúpil do oddelenia projektov pre hutnícke prevádzky VSŽ v r 1984.
Najväčšie projekty pre VSŽ:

Mimopecná príprava ocele - Realizačný projekt
Zavážanie prísad na MPO1 pásovou dopravou - Zadanie stavby
Rekonštrukcia Oceliarne 1 VSŽ
Odsírovanie surového železa v OC1 - VSŽ - Štúdia
Intenzifikácia šrotoviska - Zadanie stavby
Výmena konvertorových nádob v OC2 VSŽ - Realizačný projekt
Kombinované dúchanie OC1 - Realizačný projekt
Koncepcia výroby ocele - Štúdia, 08/1991
Modernizácia OC1 a OC2 VSŽ - ZS, 04/1992
Modernizácia OC2 VSŽ - ŠSS, 10/1992
Modernizácia DZ OC - ŠSS, 03/1993
Prevoz ocele - Realizačný projekt, 1995

 

Najväčším projektom mojej profesionálnej kariéry bola Rozvojová Štúdia súboru 24 stavieb na obdobie 15 rokov pre VSŽ - Oceliareň 1 a Oceliareň 2, ktorú som predkladal začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Viedol som časť pre Oceliareň 2 a projekčne som riešil technológiu dvoch stavieb.

 

 

Najväčšou ucelenou zrealizovanou stavbou, ktorú som projekčne pripravil je Prevoz ocele medzi Oceliarňami VSŽ (1995) s  nákladom cca. 250 miliónov Sk. Stavba obsahovala nielen technologické riešenia samotného prevozu, vyvolané investície na dotknutých zariadeniach a prevádzkach ale aj kompletnú logistiku prevozu vrátane kapacitných prepočtov výroby ocele.

 

Návrh prevážacieho železničného voza na prevoz ocele v oceliarenskej panve, nosnosť voza 300 t.

 

V rokoch 1992-1995 som pracoval v niekoľkých turnusoch na ponukových ale aj realizačných projektoch hutníckych závodov, ktoré dodával VOEST Alpine Linz do Ruska, Východnej Ázie, Turecka a pod.

 

Komplexné návrhy oceliarní sme predkladali v projektoch:

Kwang Yang a Metal Sumitomo

 

Stavba Intenzifikácia spracovania medených koncentrátov bola plánovaná ako modernizácia prvovýroby medi z medených koncentrátov v Kovohutách Krompachy (odhad IN cca 600 mil. Sk, ukončenie 1999). Zámerom zavedenia novej technológie bolo zvýšiť výrobu a podstatne znížiť škodlivé emisie do ovzdušia. Technologické zariadenia a know-how poskytli štyri kooperujúce strany Rusko, Nemecko, Bulharsko a Poľsko s doplňujúcimi technológiami zo Slovenska. Modernizácia zahŕňala výstavbu novej prevádzky na prvovýrobu medi, výstavbu kyslikárne, modernizáciu výroby kyseliny sírovej, modernizáciu prevádzky elektrolýzy a celý komplex zmien v skladovaní a príprave vsádzky, rovnako ako v manipulácii s troskou.
Spracoval som realizačné projekty Kyslikárne, Manipulácie s troskou a spolupracoval som aj na riešení ostatných častí. Realizácia stavby bola prerušená počas výstavby.

Tavenie surovej medi                                                        Kyslikáreň

Referencie